Zdjęcie teatru od frontu.

Teatr, który słucha. Teatr, który porusza

 Teatr to nie tylko instytucja, teatr to przede wszystkim spotkanie – dlatego, szczególnie dziś, nie może być obojętny na to, co dookoła. Wierzymy, że siła i potęga kultury tkwi w dialogu prowadzonym z publicznością i programie prezentowanym na scenie. Nie boimy się mówić o równouprawnieniu, niesprawiedliwości społecznej, prawach człowieka. Tworzymy teatr dotykający tematów ważnych społecznie. Scenę traktujemy jako miejsce reprezentacji dla mniejszości i grup wykluczanych, spektakl jako rytuał stwarzający nową wspólnotę, a widzowie to dla nas eksperci, uczestnicy i największe źródło inspiracji.

Miejska publiczna instytucja kultury

 Teatr Współczesny w Szczecinie jest uznawany za jedną z czołowych scen dramatycznych w Polsce. Teatr powstał w 1976 roku po rozłączeniu się powołanych w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku Państwowych Teatrów Dramatycznych. Od tego czasu posiada tymczasową siedzibę w budynku Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego. Teatrem Współczesnym kieruje dyrektor naczelny Mirosław Gawęda i dyrektor artystyczny Jakub Skrzywanek. W swojej blisko pięćdziesięcioletniej działalności teatr trwale zapisał się w historii Szczecina, będąc najbardziej nagradzanym teatrem w regionie.
 

Teatr posiada trzy sceny. Są to:

• Duża Scena (344 miejsc na widowni) – jedna z najgłębszych scen teatralnych w Polsce, położona w reprezentacyjnym budynku na Wałach Chrobrego,

• Scena Nowe Sytuacje (dawna Malarnia) – umiejscowiona w budynku pracowni artystycznych (ok. 60 miejsc na widowni),

• Teatr Mały (ok. 40 miejsc) – kameralna scena zlokalizowana w śródmiejskiej kamienicy na Deptaku Bogusława.