Marek Koterski

DZIEŃ ŚWIRA

REŻYSERIA
Piotr Ratajczak

SCENOGRAFIA
Matylda Kotlińska

DRAMATURG
Marcin Wierzchowski

RUCH SCENICZNY
Zbigniew Szymczyk

REŻYSERIA ŚWIATŁA
Krzysztof Sendke

premiera: 29 czerwca 2007
spektakl trwa: 60 minut

Adaś Miauczyński – Polak, nauczyciel, samotnik… świr? Śmieszy do łez i wzrusza, w każdym zdaniu pozwala rozpoznawać naszą codzienność – pełną absurdów, drobnych, wielkich pomyłek. W jego życie wkradają się inni – ci, których nienawidzi, którzy mu przeszkadzają i kobieta, którą chciałby pokochać. „Dzień świra” Marka Koterskiego to mistrzostwo w nazywaniu codzienności, językowy majstersztyk, „lektura obowiązkowa” każdego, świadomego Polaka.

 

 

Fragmenty recenzji:

 

„Choć Miauczyńskiemu nie jest do śmiechu, publiczność wielokrotnie śmiechem reaguje na jego wynurzenia, nadając w ten sposób terapeutyczny sens spektaklowi. Bo kiedy życie „wykształciucha” boli, śmiejmy się.”

Gazeta Wyborcza

 

„Gondek ma w sobie coś tak charakterystycznego, że w roli wkurzonego i sfrustrowanego inteligenta wychodzi niesamowicie wiarygodnie.”

teatrakcje.pl

 

„Prawdziwy popis aktorskich umiejętności daje w „Dniu świra” także Paweł Niczewski. Kreowane przez niego postaci są zaskakująco barwne, dynamiczne i w większości bardziej interesujące od tych, które pamiętamy z filmu.”

Dziennik Teatralny, teatry.art.pl

 

„Jest również w tym przedstawieniu, bardzo konsekwentnym, precyzyjnym w detalu, zjadliwie, a i zwyczajnie zabawnym i świetnie się nadającym do czytania przez „Kartotekę” Różewicza – ton niejednoznaczny i poruszająco powściągliwy.”

Teatr

 

„Miauczyński (Robert Gondek) w interpretacji Piotra Ratajczaka to współczesny Konrad uwięziony na piętnastym piętrze wieżowca, zmagający się z własną niemocą i poczuciem życiowej klęski.”

Nowa Siła Krytyczna, e-teatr.pl

 

 

FESTIWALE:

III Wiosenny Festiwal Teatralny w Bielsko-Białej (6 czerwca 2009)

więcej o festiwalu ->  

 

Uwaga! Miejsca nienumerowane.

bilet facebook bip miasto szczecin

DZIEŃ ŚWIRA
fot. Włodzimierz Piątek