Iwan Wyrypajew

LETNIE OSY...

PRZEKŁAD:
Agnieszka Lubomira Piotrowska

REŻYSERIA, KOSTIUMY, ARANŻACJA PRZESTRZENI:
Anna Januszewska

premiera: 12.09.2015
spektakl trwa: 80 minut

Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie

 

Zabawna, prowokująca w formie i treści komedia. Z wątkiem kryminalnym i lirycznym podmiotem. O życiu i przeżyciu. O nas. Kto zwariował? I co może nasza wyobraźnia?

 

"Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie” to inteligentna rozrywka na najwyższym poziomie. Spektakl przygotowała i gra w nim główną rolę wybitna aktorka szczecińskiej sceny Anna Januszewska, laureatka wielu nagród aktorskich na festiwalach w Polsce, doskonale znana m.in. z roli Anieli Dulskiej w „Moralności pani Dulskiej” w reż. Anny Augustynowicz. Dzięki Annie Januszewskiej i jej scenicznym partnerom spektakl jest przede wszystkim aktorskim popisem, który żadnej publiczności nie pozostawi obojętnym.

 

Spektakl zdobył Grand Prix XVIII Przeglądu Małych Form Teatralnych w Łodzi „Letnia scena 2016"

 

                           

Anna Januszewska:

Osy i pszczoły należą do gatunku wyposażonego w jad  dla obrony, ale też i ataku. Mają także rozpoznawalne ubarwienie ostrzegawcze. Człowiek obdarzony inteligencją ma możliwość wyboru, o ile od niego zależy pierwszy ruch. Jeśli jednak dojdzie do ukąszenia, pojawia się ból, który pomimo dostępnych środków łagodzących jest odczuwalny dość długo i indywidualnie różnie. Kiedy prowokuje się atak, można mówić o „bólu na życzenie”. To niebezpieczna zabawa, ale ostatnio nawet „bzykoterapia” jest w modzie.

 

 

Z recenzji:

 

Godna najmroczniejszego kryminału intryga budowana jest niemal wyłącznie na podstawie dialogu, którego nie przysłaniają żadne gwałtowne zwroty akcji. Dobrze znani już publiczności Teatru Małego: Jacek Piątkowski, Anna Januszewska oraz Grzegorz Młudzik doskonale unoszą ten ciężar, tworząc napięcie i maksymalnie wyzyskując komizm szermierki słownej, dzięki czemu udaje im się porwać publiczność.

„Dziennik Teatralny Szczecin”

 

Ciekawa i przemawiająca do odbiorcy opowieść „z życia wzięta". W jaskrawy sposób obnaża bowiem największe ludzkie słabości, ukazując, jak chętnie moralizujemy i dyskutujemy na filozoficzne bądź religijne tematy, a jednocześnie nie potrafimy zrezygnować z prowadzenia prywatnych małych gier, których efekty – niczym osy – kąsają niepostrzeżenie, lecz bardzo boleśnie.

„Dziennik Teatralny Szczecin”

 

NAGRODY:

 XVIII Przegląd Małych Form Teatralnych w Łodzi"Letnia scena 2016"

- Grand Prix dla spektaklu

 

 FESTIWALE:

XVIII Przegląd Małych Form Teatralnych w Łodzi "Letnia scena 2016" (10 sierpnia 2016)

 

bilet facebook bip miasto szczecin

LETNIE OSY KĄSAJĄ NAS NAWET W LISTOPADZIE
fot. Natasza Młudzik