Jan Czapliński

BZIK. OSTATNIA MINUTA

REŻYSERIA
Ewelina Marciniak

DRAMATURGIA I TEKST
Jan Czapliński

SCENOGRAFIA, KOSTIUMY, REŻYSERIA ŚWIATŁA
Katarzyna Borkowska

MUZYKA
Maja Kleszcz

CHOREOGRAFIA
Izabela Chlewińska

ASYSTENT REŻYSERA
Wojciech Sandach

MUZYKA NA ŻYWO
Maja Kleszcz i Wojciech Krzak

prapremiera: 9 czerwca 2017
spektakl trwa: 165 minut (1 przerwa)

Najnowszy spektakl Eweliny Marciniak, najbardziej intrygującej reżyserki młodego pokolenia. Autorka doskonale przyjętej „Morfiny”, „Portretu damy” oraz „Śmierci i dziewczyny” tym razem sięga do „Bzika tropikalnego” Witkacego i razem z dramaturgiem Janem Czaplińskim tworzy własną teatralną opowieść pt. „Bzik. Ostatnia minuta”. W swoich poszukiwaniach odwołują się zarówno do doskonałego dramatu Witkacego, jak i legendarnego spektaklu Grzegorza Jarzyny z 1997 roku. Pełną rozmachu i zaskakujących rozwiązań scenicznych przestrzeń stworzoną przez scenografkę Katarzynę Borkowską wypełnią bohaterowie nam bliscy i współcześni, których poznajemy w podróży. Kim jesteśmy, jako turyści, podglądacze światów, do których uciekamy od codzienności? Czym jest dla nas mityczny Wschód? I czy da się o nim opowiedzieć w teatrze?

 

Spektakl na motywach dramatu "Mister Price, czyli Bzik tropiklalny" Stanisława I.Witkiewicza i Eugenii Dunin-Borkowskiej."Humor, efektowne kostiumy i precyzyjna scenografia, powodują, że publiczność intensywnie zanurza się w tym tropikalnym nastroju." (wszczecinie.pl)

 

"W spektaklu luźno inspirowanym sztuką Witkacego, a opartym na znakomitym tekście Jana Czaplińskiego, egzotyczna podróż ma wiele znaczeń i rozgrywa się na kilku planach. W najnowszym przedstawieniu Eweliny Marciniak jest poszukiwaniem emocji przez znużonych mieszkańców Zachodu, jest konsumowaniem obrazów i kultur, jest współczesnym odkrywaniem i podbojem, ale jest także metaforą snucia każdej, także i teatralnej opowieści. W tym sensie "Bzik tropikalny" jest także intrygującą wypowiedzią o powinnościach i sile teatru."
(Michał Centkowski dla Newsweek Polska, [link] )

bilet facebook bip miasto szczecin


fot.