PROJEKTY
TEATRU WSPÓŁCZESNEGO

PROJEKTY

NASZA MAŁA STABILIZACJA - RÓŻEWICZ 2017

Ikona galerii

Nasza mała stabilizacja – Różewicz 2017

spektakl / wystawa/ warsztaty

 

nasza mała stabilizacja, może jest snem tylko

Różewicz na scenie Brandenburger Theater

 

Tadeusz Różewicz w dramacie „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja” porusza tematy, które dzisiaj wydają się być jeszcze bardziej aktualne niż pięćdziesiąt lat temu, kiedy powstał tekst. Używając poetyckiej formy, autor zastanawia się, jak długo jesteśmy w stanie utrzymać pozory normalności w świecie, który coraz wyraźniej ulega destabilizacji. Czy nasze przyzwyczajenie do codziennych wygód i porządku społecznego utrzymywanego z ogromnym wysiłkiem, a także kult indywidualizmu  przetrwają w obliczu problemów, z którymi przychodzi się nam mierzyć? Co zrobimy wobec kryzysu w Europie oraz napływu uchodźców z obszarów świata dotkniętych wojną? Czy pewnego dnia będziemy musieli przyznać, że europejski porządek jest tylko produkowaną na własne potrzeby iluzją?

„Nasza mała stabilizacja – Różewicz 2017” to międzynarodowy projekt teatralny realizowany we współpracy Teatru Współczesnego w Szczecinie z Brandenburger Theater w Brandenburgu. Projekt ma na celu odczytanie na nowo tekstu Różewicza w kontekście wydarzeń we współczesnym świecie.

 

Wydarzenia w ramach projektu:

SPEKTAKL

Spektakl „Świadkowie albo Nasza mała stabilizacja” Tadeusza Różewicza w reżyserii Katarzyny Szyngiery w wykonaniu Teatru Współczesnego w Szczecinie

 

Tadeusz Różewicz

Świadkowie albo Nasza mała stabilizacja

reżyseria: Katarzyna Szyngiera

scenografia i kostiumy: Agata Baumgart

muzyka: Paweł Duczmal, Wojtek Juchniewicz, Marcin Dymiter

w nagraniu muzyki wziął udział także: Paweł Nowicki (wibrafon)

ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko

asystent reżysera: Magdalena Wrani-Stachowska

 

obsada: Magdalena Wrani-Stachowska, Arkadiusz Buszko, Maciej Litkowski, Wojciech Sandach

spektakl trwa: 65 minut

Spektakl z podtytułami w języku niemieckim.

 

Subtelny, niepozbawiony dowcipu obraz intymnego świata pewnego małżeństwa, a także spotykających się przypadkiem rozmówców. On i ona planują przyjazd teściowej. Delikatne starcia i różnice poglądów okazują się być tylko wierzchołkiem góry lodowej. On i on, choć prezentują głęboko skrywane opowieści ze swego życia, bardzo dbają o zachowanie pozorów. Przed czym uciekają w świat „małej stabilizacji”? Genialny tekst Tadeusza Różewicza pokazuje, jak pozornie przyziemne marzenia mogą stawać się poezją.

Spektakl nagrodzony na festiwalu VI Koszalińskie Konfrontacje Młodych m-teatr - główna nagroda jury dla Katarzyny Szyngiery za reżyserię spektaklu, prezentowany m.in. na Festiwalu Mitteleuropäisches Theaterkarussell w Wiedniu, Austria.  

 

„Świadkowie” pokazują świat kryzysu wartości. Świat zobojętnienia i zasklepienia się w ułudzie, skupienia się na obronie swojego status quo. Świat, w którym wartości materialne okazują się ważniejsze niż prawda, miłość, wiara czy empatia. Nasz świat.

Kurier Szczeciński

 

Znakomite tempo i bardzo mocna wymowa. Zdecydowanie warto zobaczyć.
Kurier Szczeciński

Spektakl Szyngiery uświadamia nam, że dramat Różewicza, napisany w 1963 roku, nadal jest aktualny. Sceneria się zmienia, ale człowiek marzy przede wszystkim o bezkonfliktowej, bezpiecznej egzystencji.
wszczecinie.pl

Wizjonerskie.
dziennikteatralny.pl

 

Data: 27 stycznia 2017, godz. 19:30 

Miejsce: Studiobuhne, Brandenburger Theater,  Grabenstraße 14, 14776 Brandenburg an der Havel

Bilety:  7 euro (ulgowy), 10 euro (normalny)

Rezerwacja i sprzedaż: Tel. 03381/511-111, besucherservice@brandenburgertheater.de

www.brandenburgertheater.de

 

WYSTAWA

Wernisaż wystawy fotograficznej „Nasza mała stabilizacja”, będącej rezultatem konkursu fotograficznego przeprowadzonego wśród studentów Akademii Sztuki w Szczecinie

Wystawa fotografii autorstwa studentów Akademii Sztuki w Szczecinie (Polska) pokazuje jak młodzi artyści  interpretują wizualnie tematykę zawartą w tytule sztuki Tadeusza Różewicza.  Kuratorem wystawy jest Tomasz Lazar –  członek Związku Polskich Artystów Fotografików, autor kilkunastu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą Laureat m.in. World Press Photo, International Photography Award,  BZ WBK Press Foto, Grand Press Photo, Hearst 8x10.

 

data: 27 stycznia 2017, godz. 21:00

miejsce: foyer Brandenburger Theater

wstęp wolny

Wystawa będzie prezentowana w foyer Brandenburger Theater do 4 lutego 2017

 

WARSZTATY:

Warsztaty dla młodzieży „Post scriptum do spektaklu „Świadkowie albo Nasza mała stabilizacja”

Wyjątkowe warsztaty wprowadzające w tajniki powstawania spektaklu teatralnego. Ich uczestnicy pod opieką artystyczną reżyserki Katarzyny Szyngiery i aktora Macieja Litkowskiego w ciągu 5 dni stworzą pokaz będący twórczą odpowiedzią na przedstawienie „Świadkowie albo Nasza mała stabilizacja” Tadeusza Różewicza.

Warsztaty prowadzone w języku angielskim z udziałem tłumacza wspomagającego komunikację w języku ojczystym uczestników.

data: 28 stycznia – 1 lutego 2017, godz. 10:00-16:00

Udział w warsztatach jest bezpłatny

1 lutego godz. 19:00 - pokaz otwarty przedstawienia przygotowanego przez młodzież na warsztatach Post scriptum… - wstęp wolny 

miejsce: Probebuhne, Brandenburger Theater

Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest wcześniejsze obejrzenie spektaklu „Świadkowie albo Nasza mała stabilizacja”.

 

PROWADZĄCY:

Katarzyna Szyngiera, reżyserka, jej spektakle wystawiane były na wielu scenach w Polsce. Laureatka nagrody głównej festiwalu Koszalińskie Konfrontacje Młodych „m-teatr" 2015 za spektakl „Świadkowie albo Nasza mała stabilizacja” Tadeusza Różewicza.  W ramach projektów edukacyjnych Teatru Współczesnego wokół spektaklu niejednokrotnie prowadziła warsztaty teatralne z młodzieżą polską, jak i austriacką.

 

Maciej Litkowski, aktor, w 2012 nagrodzony w Szczecinie Srebrną Ostrogą dla najlepiej zapowiadającego się aktora młodego pokolenia. Współtwórca wykładów performatywnych o historii festiwalu Kontrapunkt, przez kilka lat prowadził letnie warsztaty teatralne w Teatrze Małym dla dzieci i młodzieży.

 

Dane teleadresowe:

Brandenburger Theater

Grabenstraße 14, 14776 Brandenburg an der Havel, Niemcy

telefon: +49 3381 511111

brandenburgertheater.de


bilet facebook bip miasto szczecin


fot.